Соколівка

Село Соколівка розміщується в центрі Гуцульщини, по дорозі з Косова на Верховину, відстань від райцентру, міста Косів, до села, 8 кілометрів. Граничить з селами Яворів, Бабин, Річка і Город. Перша історична згадка назви села, датується 1630 роком. Висота центру села 450 метрів над рівнем моря.

Селом протікає річка Рибниця, в межах даного населеного пункту в річку впадає два гірських потічки, що стікають з обрамляючих село гірських масивів. Називаються ці потічки Студений і Янів.

Соколівка  вважається типовим гуцульським селом, село налічує близько тисячі будинків. В селі виготовляють мінеральну воду. Славиться дане село своєю художньою різьбою, ткацтвом, килимарством, вишивкою, в селі мешкає 27 народних майстрів.

 

СоколівкаЧерез село проходить головна гуцульська артерія, дорога Косів – Верховина, дорога капітально відремонтована в 2020 році. 

Для туристів:

В селі починаються такі  гірські хребти, як: Сокільський  найвища точка на хребті 943 метри над  рівнем моря, Брусний найвища точка на хребті 965 метрів над  рівнем моря,  Стара найвища точка на хребті 879 метрів над  рівнем моря, Семенова найвища точка на хребті 831 метрів над  рівнем моря.

 

6В селі чудова дерев'яна гуцульська церква Святого Духа.

 

Церква в СоколівціВ селі діяли такі громадські й культурні діячі: 

Священик Олекса Волянський (1863–1947) проживав в Соколівці з  початку 1922 року до смерті, до 1922 р. перебував у селі Криворівня, яка на той час була літньою столицею української літератури, там мав зв’язки з відомими українськими письменниками й вченими  такими, як Іван Франко, Леся Українка, Микола Коцюбинський, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, Гнат Хоткевич й іншими. 

Василь Стефурак (1898–1978), перший лікар — народжений в Соколівці, згодом  в 1944 р. змушений емігрувати, був відомий діяч серед гуцульської еміграції в Сполучених Штатах Америки. Стояв біля витоків товариства «Каменярі» в 1930х роках.

Соколівчани завжди вирізнялись національною свідомістю, семеро соколівчан були січовими стрільцями Д. Андріюк, М. Борис, В. Григорчук, Г. Ключук, Г. Петричук, Л. Сумарук, В. Шкондеюк. 

Двоє соклівчан П. Поп’юк й П. Опирук були в’язнями в Березі Картузькій.

З історії села:

В Соколівці в 1904р. було створено читальню «Просвіти», функціонувала дана читальня до часу радянської окупації в 1939 році.

Нацистськими окупантами в Німеччину на роботу було відправлено 58 чоловік, а 1 травня 1944 р. З початком окупації краю мадярами, було розстріляно 17 безневинних соколівчан, посеред них був вбитий чотирнадцяти річний В. Кіщука й дев’яносто річний Д. Григорчук.
 
Соколівчани виділялись і в боротьбі з комуністичними агресорами, в боях з військами НКВД загинуло 26 жителів села. Взятий в оточення військами НКВД 11 жовтня 1945 р в селі Річка сотник УПА, Шкондеюк Іван псевдо «Святослав», застрелився, щоб не здатись живим. Опісля, нкведистами тіло повстанця було заміноване, при спробі рідними покласти його тіло в домовину, міна вибухнула й вбила 70-річну жінку й двох молодих хлопців.

В 1944 році в Яворові в бою з військами НКВД загинув, брат сотника  Дмитро з позивним «Рись», чотовий.. Троє жителів села, а саме І. Сумарук, І. Проданюк, А. Шкондеюк, були вкинуті в вязниці  ще в 1939-1940 роках.
Взагальному комуністичними окупантами на каторгу було відправлено 27 чоловік, відправлено в Сибір 70 жителів села.
16 соколівчан померли  на радянсько-німецьких фронтах.

 

Соколівка


Історичні і культурні пам’ятки Соколівки які варто відвідати:

  • Церква Святого Духа збудована в 1876 р. 
  • Пам’ятний хрест встановлений на кутку Блудівка, зведений в 1888 р. cімє’ю Мельничуків. 
  • Пам’ятний  хрест встановлений у центрі села, в 1945 р. Ключуком, як офіра, для повернення сина  з війни 
  • Пам’ятник погиблим в Другій Світовії Війні, створений у 1988 р скульптором В. Одрехівським.

 

Церква Соколівка

 

В селі на свято Водохреща споруджують чудове льодове містечко на річці Рибниці, якщо Ви будете на Гуцульщині в цей час, обов'язково відвідайте це місце.

 

 

Останнє редагування Вівторок, 16 березня 2021 15:42
Детальніше в цій категорії: « Верховина - серце гуцульського краю.

1 коментар

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки