Верховина - серце гуцульського краю.

Місто Верховина – районний центр Верховинського району, головний осередок гуцульської культури, одне з найвисокогірниших поселень в Україні. До 1962 року місто мала назву Ж’єбє.

Перепад висот в місті від 620 метрів до 1380 метрів над рівнем моря.

Через Верховину протікає річка Чорний Черемош. Дане місто найвіддаленіший районний центр, віддаленість від міста Івано-Франківська 150 кілометрів. Найближчі залізничні станції м.Ворохта і м.Вижниця.


Вперше згадується в 1424 році в дарчій грамоті Свидригайла де разом з косівським монастирем був відданий у власність місцевом феодалу.

 

Верховина краєвид

 

Нове ім’я містечко отримало в 60х роках 20того століття, цікавинка в тому, що спочатку місто хотіли назвати в честь Івана Франка, Франківськом. До символіки міста увійшла фраза Франка «Ось Жаб’є - гуцуська столиця. Нема. Мовляють села понад Жаб’є. І більшого лиха шукати дарма.».

Назваою місто завдячує вершинам, верховинам, що обрамляють місто.

 

Верховина

 

В давнину, місто ділилось на дві частини Жаб'є-Слупійка і Жаб'є-Ільці. На даний час можна виділити такі присілки, райони: Центр, Віпче, Слупійка, Пушкар, Безвідне, Багни, Жаб’євській потік, Грабовець.

 

Овечка. Верховина.

 

Трішки пам’ятних моментів з історії:

В 1772 році територія Верховинського району входить до Австрійської імперії. В цей час в даному регіоні набуває популярності «опришківські повстання», багато місцевих жителів підтримувало опришків і входило до складу опришківських загонів.

В час 1шої світової війни на території Верховини і поблизу проходили активні бої між москалями і австрійським військами, багато місцевих жителів служили в австрійському війську.

В 20х роках 20 століття тут спалахнуло народне повстання, що було жорстко придушено польською владою, отримало назву «Гуцульське повстання», учасники даного повстання увіковічені  пам’ятним знаком.


У вересні 1939 року дана територія була окупована радянськими військами, згодом під час другої світової поперемінно окупована угорцями, німця, совітами.

 

Верховина краєвид

 

У Верховині є багато цікавих музеїв:

Музей – хата фільму «Тіні забутих предків». В дані хаті декілька місяців, під час зйомок фільму проживав режисер Сергій Параджанов. Відкритий музей в 200році. Всі хто захоче відвідати дану локацію, матимуть змогу переглянути самий фільм, вникнути в історію зйомки даної стрічки. В музеї містяться цікаві експонати, що пов’язані з самою стрічкою. За додаткову оплату, ви зможете зробити фото в гуцульському автентичному одязі.

 

Музей "Тіні забутих предків"

 

Регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини.Створено дану атракцію ще в 30х роках минулого століття. Багато праці до того доклав місцевий політичний діяч, фольклорист, письменник, автор книги «Дідо Иванчик», війт, депутат Польського сейму. Будувалась будівля музею, на протязі двох роів з 1936 по 1938 рік.На даний час в музеї працює 5 виставкових залів. В музеї можна ознайомитись історією краю, природою, культурою, представлені в музеї предмети побуту й мистецтва.

(Фото з відкриття музею в 1939році)

6

 

Музей гуцульського побуту, етнографії й музичних інструментів Романа Кумплика.Створений музей на початку 2000них років. В музеї містяться різноманітні гуцульські предмети побуту, давня локальна гуцульська одежа, грошові знаки, що ходили в краї в різні часи й багато інших предметів, що зможуть для вас глибше відкрити таємницю Гуцульщини і гуцулів. А також тут ви зможете побачити велику колекцію давніх гуцульських музичних інструментів. 

Музей гуцульської магії. Музей відкритий в 2017році. В музеї представлено багато предметів, що глибше перед вами відкриють гуцульську автентику, в музеї є багато цікавих предметів що вважаються атрибутикою гуцульської магічної традиції. 

 

Музей магії. Верховина.

 

Хата музей кінофільму Анничка. Музей присвячений однойменному фільму, знаходиться музей на писілку міста верховина що йменується Жєб’євський потік, в дуже стокійній і тихій частині міста. Неподалік знаходиться музей присвячений фільму «Тіні забутих предків».   

Музей Галини верховинки «Вишиванка»
В музеї представлена гуцульська і не тільки вишивка, гуцульські предмети побуту. В даному музеї можна приміряти автентичні гуцульські вишивки і провести фотосесію.

Останнє редагування П'ятниця, 03 вересня 2021 11:39

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки