Татарівські камені

Татарівське святилище розташоване у звуженій частині гірського хребта завширшки 60 м. За кілометр від нього в південно-східному напрямку височать поруч дві гігантські скелі, що маютьТатарівське святилище розташоване у звуженій частині гірського хребта завширшки 60 м. За кілометр від нього в південно-східному напрямку височать поруч дві гігантські скелі, що маютьназву Ведмежі ворота, або Танасків камінь (Татарівський великий), у вигляді стрімких скель заввишки біля 30-ти метрів, розміщених по лінії схід – захід.

На скельних майданчиках Ведмежих воріт виявлено петрогліфічний комплекс у вигляді великого хреста в колі. Під ним прошліфований круг з ямкою в центрі. На східних виступахскель зображено знаки, що нагадують букви С, М, Е. На одному з майданчиків викуто трьохметрове лівопрофіль-не зображення антропоморфа, що дивиться на схід.

На північний захід знаходиться Юдаківський (Латунський) камінь, далі Кашицький камінь (Голова Довбуша). З півночі й півдня Татарівські камені оточені стрімкими урвищами. Як і інші святилища Сокільського хребта, Тата рівське має типологічну структуру у вигляді двох скель заввишки біля 7 м. Ширина проходу між ними становить  2,6 м, довжина – 9 м. Пам’ятка чітко зорієнтована по лінії схід – захід. Із західного боку збереглися залишки фундаменту з грубо обтесаного каміння в два ряди заввишки 0,6 м.

На внутрішніх сторонах північної і південної скель виявлено понад 20 пазів і врубів для балок, за допомогою яких було побудовано дерев’яне приміщення шириною 2,5 м, довжиною – 5,5 м і висотою біля 6 м. Вертикальні пази, вруби, підтісування в східній і західній частинах святилища свідчать про те, що тут були прибудови. На внутрішній стороні північної скелі – три вертикальні вруби, розраховані на заклинювання.

Навколо врубів вирізьблено заглиблені продовгуваті знаки у вигляді гори. Біля середнього вруба нанесено подвійний знак гори, до того ж прикрашений округлою розеткою променями.

Особливий інтерес становлять символи біля одного з найвищих врубів. На вертикальній площині скелі глибоким рельєфом зображено гору і вранішнє Сонце, що сходить з-за неї (висота – 0,56 м, ширина – 0,58 м). На думку В. Даниленка, образ космічної землі-гори у вигляді трикутника склався ще в неоліті. До цієї ж епохи А. Голан відносить і зображення верхнього півкруга, півовалу, який символізував схід Сонця. 

В релігійних уявленнях стародавніх народів схід Сонця відігравав важливу роль. На трипільській кераміці зображено схід Сонця у вигляді верхнього півкола. 

Практично всі відомі святилища зорієнтовано на точку сходу Сонця в день весняного рівнодення, або зимового чи літнього сонцестоянь. У багатьох народів існував обряд зустрічі сходу сонця. У стародавніх єгиптян, греків, євреїв, жителів Кавказу храми розташовували дверима на схід. Аль-Масуді описує слов’янський храм на горі, зорієн-тований на схід Сонця. 

Культове значення зображення півкруга над горою на Татарівському святилищі посилюється вирізьбленою заглибленим рельєфом лівою стопою, спрямованою вгору (висота – 0,4 м, ширина – 0,37 м).

Зображення людських стоп пов’язане з процесом антропоморфізації стародавніх богів. Людиноподібне божество супроводжувалось тілесними атрибутами – обличчям, стопою, рукою, які виступали символами, аватарою (втіленням) Бога. Стопа виступає також атрибутом неолітичної Великої Богині. Особливо це стосується лівих стоп. Камені-слідовики в Карпатах досі ще не були предметом спеціального вивчення.

За 2006 – 2011 роки виявлено більше 20 наскельних зображень людських стоп. Часто їх пов’язують зхристиянськими святими, О. Довбушем. Найбільша концентрація каменів-слідовиків спостерігається в Покутсько-Буковинських Карпатах. Вони відзначаються різноманітністю розмірів, форм, кольорів, напрямків, місць розміщень тощо.

Стопа на Татарівському святилищі, спрямована вгору, біля знака сходу Сонця, найбільш вірогідно, символізує небесне божество, пов’язане з циклічним відродженням світу, природи, весняно-літнім культом. Опосередковано на це вказує і брамоподібнаструктура святилища, зорієнтованого на точку сходу Сонця в день весняногорівнодення, коли за народною традицією відкриваються Небесні ворота.

Західна частина південної скелі свя тилища розкололась навпіл, а її величезні брили лежать на відстані 10 – 15-ти метрів. Зі східного боку від святилища розташований майдан 70х60 м, який з південного боку від урвища прикривався двома наріжними дерев’яними вежами площею 3х2,5 м, ймовірно, для охорони. На схилі гори напільна, східна сторона майдану прикривалась ровом і невеликим валом, що розплилися від часу.

 

Татарівські камені

 

На одному з уламків скелі виявлено вісімдесятисантиметрове зображення ящірки з характерно піднятою головою і чітко виділеним великим оком. Міфічний образ ящірки був притаманний скіфам і сарматам.

Шурфування (1х1 м) між скелями дало змогу виявити у південнозахідній стороні святилища місце для вогнища, обкладене великими каменями. На глибині 0,4 м виявлено долівку з обтесаного каміння завбільшки в середньому 0,15х0,15 м, засипану шаром піску. Тут же лежали два невеликі фрагменти середньовічної кераміки. На відстані трьох метрів від північної скелі стоїть велика брила заввишки 2,2 м. Вона підтесана у вигляді узагальнюючого зображення зооморфа з виділеною вертикально продовгуватою головою. На похилій площині скелі видовбано три сходинки. Вони ведуть до горизонтальноївершини скелі-голови, яка могла використовуватись як жертовний камінь.

 

Татарівське святилище

 

Отже, Татарівське святилище займало площу 220х60 м. Воно мало складну багатофункціональну розгалужену структуру. Для його побудови використовувались скельні, кам’яні, земляні і дерев’яні конструкції. Усе це свідчить про те, що Татарівське й інші святилища Сокільського хребта мали ознаки храмового комплексу.

Конструктивно близьким (брамоподібним) до вищеописаних святилищ Сокільського хребта є так званий Томаківський камінь, що знаходиться за чотири кілометри на північний захід від присілка Свідівця села Розтоки Косівського району.

Група сокільських святилищ і Томаківський камінь становлять певний типологічний феномен, що потребує детальнішого розгляду.

Останнє редагування Вівторок, 20 квітня 2021 14:41

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки