Чорногірське святилище

У даній статті спробую розкрити все, що нам відомо про локалізацію і про саму сакральну пам’ятку, що знаходилась в Чорногорі в мідноброзову епоху. Розповімо про проведене Богданом Томенчуком і Миколою Когутяком дослідження з опписанням структури святилища,спробуємо інтерпретувати наявні в даній локації наскельні образи і символи.

Чорногірський хребет знаходиться практично в самому географічному центрі Європи. Більш ніж 40 кілометровий хребет простягнувся з північного заходу на південний схід, й саме він найвища частина Українських Карпат, на ньому розміщені такі вершини :Петрос, Ребра, Пожижевська, Бребенескул, Говерла, Гутин-Томнатик, Туркул, Чорна Гора .

 Саме про останню гору, Чорну гору – Піп Іван – Попіван разом з горами Смотричем і Вухатим каменем йтиме мова, саме даний участок у гуцульському фолькльорі називають первісною, “справжньою” Чорногорою, дана назва згодом була поширена на весь хребет.

Смотрич й Вухатий камінь формують щось схоже формою на підкову, яку покривають кам’яні розсипи й останці утворені твердими піщаниками. Сам рельєф даної підкови нагадує величезний за розмірами трон. Місце предвічної Чорногори завжди було оповите увагою літописців й дослідників з прадавніх часів. В десятому  віці араб Абуль-Хасан Алі ібн Хусейн, відомий на той час створювач анциклопедичних відомостей, в своїй роботі “Золоті копальні і розсипи самоцвітів” у одному з розділів, що носив назву “Опис будівель, шанованих слов’янами” доносить до нас відомості про трійку найшанованішших язичницьких храмів,  один з цих древнєсловянських храмів якраз локалізовувався на Чорній Горі.

 

Вухатий камінь. Чорногора


Наводимо сам текст з коментарями перекладача, даний текст був опублікований у книзі “Сказания мусульманских писателей о словянах и русах (с половины VII века до конца Х века по Р.Х.)” 

Серед  будівель, шанованих слов’янами, є в них одна будівля розміщена на горі, саме про неї й пишуть філософи, що побудовано вона  посеред  найвищих гір у світі. Про саму будівлю існує детальна розповідь про форму її побудови, про саме її  розташування,  кам’яний матеріал використаний в будівництві, кольорову гамму, про дірки, пророблені у її версі, про те, що дані отвори створені спеціально для спостереження за сходом сонця ( про саму містерію, що породжує сонце в цих дірках, про вставлені в отвори дорогоцінні каміння і намальовані знаки на камінні, що ніби ці знаки вказували на майбутнє і були застережниками, що оберігали слов’ян і застерігали від бід, про мелоді, що було чути у верхній частині будівлі й про ефект, що справляли вони на слухача. 

 

Чорногора. Смотрич

 

Друга кульотова споруда побудована одним з їхнім давніх царів на Чорній горі, оточена ця споруда чудесними водами, ця вода відомі своєю лікувальною властивістю. В споруді в них є великий ідол в людському образі (напевне подражання образу Сатурна), зображений він, як старець з палицею в руках, ходять легенди, що цією палицею він піднімає мерців з могил. Під правою його ногою знаходиться зображення мурахів, а під лівою ногою – малюнок чорних воронів, чорних крил. 

Третю будівлю розміщена на горі, оточеній морським рукавом, будована з червоного мармуру й зеленого смарагду. В її середині бідівлі, знаходиться ідол, частини якого виготовленні з різних дорогоцінних каменів: зеленого хризоліту, жовтого сердоліку, білого хрусталю, червоного яхонту,  а голова ідола з червоного золота. Навпроти інший ідол, це образ дівчини, що принесла в жертву, спорудження цього храму приписують слов’янському мудрецеві, що жив серед  них в давні часи.


Чорногора

Вухатий камінь

Аль-Масуді, в своїй роботі написав нам про три головні сакральні будівлі слов’ян в Х ст. Перед дослідниками постала проблема оприділення географічної локалізації. Що стосується Чорної Гори, то вона завжди виділяється на карпатському масиві картографами, в 17-20 століті, як окремий незалежний географічний об’єкт. 

Першими припущекння про те, що  Чорна Гора аль-Масуді, це карпатська Чорногора, писали вчені під кінець 19століття. Особливу цікавість становить для нас “другий храм”, який арабський енцеклопедист розмістив на Чорногорі. Якщо припустити, що Чорна Гора аль-Масуді, це і є Чорногора Українських Карпат, то відразу постає зрозуміле місце, яке описує енцеклопедист. На території Українських Карпатах, масив Чорногори – найцікавіший. Саме тут, беруть свій початок головні річки Карпат: на одному схилі це - Тиса, на іншому – Прут. Сама Чорногора оточена водами Чорного, Білого Черемошу й Чорної, Білої Тиси, дана цікавинка якраз відповідає різним кольорам води, які в своїй роботі описує аль-Масуді. Даний гірський регіон є одним із найбагатших на мінеральні й соляні джерела регіонів на території Європи. Взагальному в українській карпатській зоні відомо близько 650 мінеральних джерел, також даний регіон Карпат багатий на соляні джерела, всі разом ці факти, в загальному, рояснюють згадувані у роботі Аль-Масуді різноманітні “смакові” властивості води, що описані, як “лікувальні”. 

 

Чорногора камяні валуни

 

Отож виводимо висновок, що своєрідний опис локалізації Чорної Гори згідно Аль-Масуді цілковито підтверджується локальними чорногірськими природно-географічними умовами карпатської предвічної Чорногори. 

Опис арабським енцеклопедистом храм на Чорній Горі по своєму вигляду цілком відповідає слов’янським святилищам, відомих історикам з іншими письмових джерел,  археологічних досліджень. Зазвичай це спеціально вибране місце, доволі часто в важкодоступніх, високих місцях, обгороджене дерев’яно-земляною або кам’яною стіною, на середині майданчика розміщувався дерев’яний чи витесаний з каменю ідол, довкола могли також розміщатися менші  тотемні боги. 
В час життя Аль-Масуді карпатський язичницький храм, повинен був переживати останню стадію своєї історії й скоріш за все, в той період часу, мав би належати, згадуваним в руських літописах,  хорватам, що населяли обидві сторін Карпатських гір.

Також задля повного рзуміння розуміння важливими є вивчення фольклорних, топонімічних джерел, зв’язаних з Чорногорою. В народних гуцульських переказах гуцулів, Чорногора - це містичний центр, саме звідси пішли по всьому світі “світловолосі воїни-велетні” (С.Вінценз). Божий Фін, з гуцульської легенди, тут убив трьох зміїв і цим вивільнив воду (В.Шухевич). Велетень – Дід Первовічний у підземеллях, розташованих на горі Шпиці, охороняє страшного Ґарґона (дракона-змія), закованого в ланцюги (за М.Городенком). Правнук велетнів – славетний опришок Головач, саме тут забив біса на горі Гутин-Томнатик, згідно ще однієї легенди, записаної С.Пушиком, у Гаджині Довбуш вбив Арідника . Саме чорногірська місцина є  народних  піснях і переказах місцем захоронення гуцульських улюбленців, опришків. Пісенний вислів в гуцульському фольклорі про “матінку Чорногору” підтверджує, сприйняття даного місця, як родової, предковічнї родової гори. Схожі уявлення поширювалися в прадавні часи, гора вважалася джерелом роду і вміщала в собі душі померлих.

В другій частині статті буде описано петрогліфічні знаки знайдені на даній території предковічної Чорногори та інші цікаві факти, що доказують існування Чорногірського культового храму.

Останнє редагування Субота, 13 лютого 2021 17:23

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки