Гуцульський одяг (описання)

В окремий етнографічний вид можна виділити стрій жителів Карпат. Досить своєрідним оригінальним гуцульський костюм, в якому проглядаються збережені архаїчні риси. Гуцульський одяг виділяється по серед вбрання з других регіонів України достатньо широким використанням шкіряних виробів, різнокольорового сукна й металевого прикрашання одягу.

Мужський етнічний гуцульський одяг це: біла сорочка з полотна, маюча розрізом на середині спереду, із зібраними навколо зап'ястя широкими рукавами й стоячим коміром.

Це сорочка тунікоподібної форми, з оригінальним вишиттям де з'єднаннувались рукави з станком . Носилась така сорочка на випуск, підперезувався гуцул шкіряним широким поясом, що називається черес, даний пояс прикрашений металевим прикрасами й гуцульським орнаментальним тисненням. На шкіряний пояс вішались всякі необхідні в користуванні предмети : складений ніж, люльку, затичку для люльки, кресало.

Також розкішний гуцульський стрій – що має тунікоподібний крій, з клиновими боковими вставками, сердак червоного й коричневого кольорів, щви декоровані здебільшого вишивкою, різнокольоровими шнурками, кульками, китичками з вовни. В Сердаку особливо оздоблена грудну частину, там переважали китиці, вишивка чи великі кульки з вовни. Безрукавки-кептарі жителі Гуцульщини покривали особливим, густим, яскарвим декором, оздоблювали вишивкою, шкірою, сплетеними кістками, металевими ґудзиками, всякими бляшками, капсулями.

 

Одяг гуцулів

 

До окремої групи одягу варто віднести безрукавки з овчини, що носять назву - кептарі. Вироблялися ці безрукавки з одної цільної великої шкіри, що при виготовленні перегиналась навпіл, а на середині на самому згині прорізували дирки для шиї. Починаючи з цієї дирки повздовж посередині розрізали половинку шкіри на передні дві поли. Безрукавки шились з двох шкір, що мали підкроєні бочки, які були прикрашені рівною чи зубчатою смугою. По довжині кептарі були різні, й короткі по розміру трохи вище талії і довгі, довжиною по самі коліна. Кептарі, що вирізнялись особо пишною обздобою називали гуцули писанками.
Іноді гуцули в'язали на шию хусткою.

З теплих, зимових головних уборів були поширені хутряна шапка ушанка, облямована хутром шапка, смушеві шапки, що йменувалися – джумері, виготовлені з лисичого хутра «клепані». Шапки з лисичого хутра можна було зав'язати на тім'ї стягнувши догори кінці. Літнім головним убором в чоловіків були чорноколірні фетрові капелюхи – брилі яскраво прикрашені вовняними китичками, намистинки, пір'ям диких птахів, й різнокольоровими вовняними шнурами, тканими. Піперезував цей убір ремінь вироблений з червоного сап'яну, з вибитий на ньому мусянжовими заклепками.

 

Гуцульський пояс, чарас

 

Вирізняють гуцульський одіж також зимні червоні штани з сукна, називали їх - гачі, холошні, вони вишивались внизу й вповздовж бокових зшитках. Літня частина нижнього гуцульського одягу це прості білі штани з полотна - покрениці пізперезані шнурком чи шкіряном пояском. Штани носили заправленими у високі вовняні плетені шкарпетки. Вовняні шкарпетки також розкішно декорувались гуцульським орнаментом. Виділялись в гуцульському одязі чорні чи червоні онучі, декоровані кольоровими нитками.

Локальне взуття, це – виготовлені з шкіри гостроносі постоли, що одягались на онучі чи панчохи виготовлені з сукна - капці. Постоли, гуцули декорували металевими капслями, з своєрідною аплікацією.

 

Гуцули одяг

 

Особо виділялась в гуцульському строю, шкіряні сумки, декоровані мідними бляшками, тисненням, яку носили почерез плече, порохівниці, які були, як шкіряні так і дерев'яні, топірець. А скільки різновидів прикрас, які носили гуцули, це і намистом з плодів, з вплетеними мідними гудзиками, браслети, ланцюжки, перстні. 

Гуцульський жіночий одяг був ще барвистіший і більш насичиний кольорами і прикрасами. Сорочка в гуцулок була з прямою з вузькою обшивкою біля шиї. Особливості одягу гуцулок підкреслювало вбрання поясу, це обгортка й запаска, з тканими металевих і вовняними нитоками, як імітацію золотої й срібної нитки. Виділялось поясне вбрання заміжних гуцулок, що одягали одну чи дві запаски, дівчата ж носили спідниці. Зверху сорочки одягався кептар, що не відрізнявся від чоловічого убранством.
До святкового жіночим строю відносилась гугля, це подібна на плащ накидка, що виготовлялась тканини.

 

Гуцульський жіночий головний убір

 

Особо виділялись виглядом прикрашення жіноцтвом волосся й головні убори. Волосся заплітали в гуцулок не лиш дівчата, а й заміжні гуцулки. Проте дівоцтво вплітало в коси червону вовняну пряжу, також доплітали у волосся штучні коси, які виготовлялись з конопель . Дівчата прикрашали голову вінкоподібно; в Гуцульщині носили чільце, це насилені на дріт або ремінь мідні пластинки, пелюсток, що виготовляли із срібла або золота в формі серпа, служив він для захисту жінки від темних сил .

На голову пов'язували червоним фабричними хустки з узором, переважно насичені кольорами. Збоку голови, на висках прикріплювал штучні квіти, що іменуються чічками. Заміжні жінки, як і решті Україні, носили намітку, що оздоблувалась на краях.


Гуцулки особливо любили і цінували всілякі прикраси.

 

Гуцульський стрій

 

 

До святкового одягу належали різні шийні, вушні, ручні прикраси . Шиї гуцулки любили прикрашати особливим намистом виготовленним з срібних монет чи згарди – насилені на шнурок хрестиком, поміж ними трубки з латуні чи кручені спіралькою мідні дроти й маленькі дзвіночки. Серед гуцульських прикрас в попиті було венеціанське намисто, яке розписувалось золотом. Також в попиті булт гердани, це плоскі ланцюжки подібний, ковтки –сережки грушоподібної форми, сережки підвіски різні металевих пластини, браслети з міді чи плетені вовняні прикраси на руку.

Взуттям всіх гуцулок були постоли, що, як й чоловічі були щедро декоровані. Святковий одяг це постоли з панчохами. Також щедро декорувались поперечними складками й металевими накладками дівочі чоботи, Жінки повсякдень носили доколінниці.

Останнє редагування П'ятниця, 18 грудня 2020 17:08

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки