Гуцульські звичаї пов'язані з породіллю і дитям

Матеріал з книги проф. Володимира Шухевича «Гуцульщина» частина 3, 1902рік.

В даній статті професор Шухевич описує, процедуру і традиції гуцулів при хрещенні новонародженої дитини. Зважаючи на діалектичну мову, якою професор Шухевич писав дану роботу, в лапках будуть написані мої коментарі, щоб процедура була більш зрозуміла для людей не знайомим з гуцульськими діалектами. 

Ірщенє. Одну дитину або близнята несуть усе до церкви, хоч би з найдальшого кута і в найлютїщі морози. „Як би уродилось троє, а одовілий отець духовний о тім перевідав, то він має бічи зараз сам до хати, та там ірстити трояки; єму за се вольно другий раз женити сї", запевняють Гуцули.

«Існувало вірування, що при народженні трійні, сільський вдівець священник, провівши певні процедури в хаті з новонародженими, може женитись вдруге»

При хрестинах дістає дитина звичайно імя, яке собі принесла, значить імя сьвятого, який припадає у тот день; день той обходять Гуцули звичайно байом.

«імя новонародженому давали згідно імен в церковних календарях дня народження»

З того, чи по доконаних хрестинах можна сьвічку легко згасити чи нї, віщують куми дитині короткий або довгий вік. Як тільки принесуть дитину від хресту, рубає їй зараз матка — кума, срібним ірошем волосок, примовляючи: „абис було таке шєсливе, як шєсливе є срібло!"— Той фіш іде дитині' на ретини, Засьвітившисьвічки, передають куми дитину матері з словами : „Най росте здорове, та шєсливе!", — на що мати відповідає: „Будьте і ви здорові!"

По хрестинах сходить ся до хати родина та сусіди з дарунками : жінки приносять перемітки, полотно, хліби, кидають васильку у купіль, а мущини мечуть туди гроші. Половину узбираних гроший бере полїжниця, себто для дитини, а другу дає бабі; перемітки і полотно ховає мати дитинї на сорочки і пр.
Рівночасно з дарунками віншують гостї: „шоби дитина була дужа, здорова, шоби не ступила на зле місце, шоби ніхто єї не урік" і т. и. Того дня лишають ся куми і гостї дуже коротко у хатї, а то з оглядуна дитину і поліжницю, яка є у гуцулів у великім пошанівку.

« традиційні ритуали і вірування гуцулів пов’язані з новонародженою дитиною  »

 

Гуцулка роди

 

Хоч полїжниця зараз на другий або на третий день по злогах встає та робить усяку роботу коло хати, не вольно її до часу виводу дальше як 35 кроків відходити від хати, аби не занечистила поля, на яке вона, ще некашерна, ступила би.

« вірування, що жінка після родів залишається «нечистою» і її віддалення від хати в перші дні по пологах можуть відбитись на майбутньому урожаї, термін ритуальної нечистоти триватиме 40 днів »

Якійсь час спить дитина при матері на постели, пізнїще кладе мати дитину у колиску, завішену над ногами у поперек лїжка, а се нате, аби мож дитину в ночи заколисати. 

Колиска (див. інїциял) зложена з двох кругів і побічниць; она завішена на дугах з курмея — шнурка; в дугах против голови дитини завішене червоне яблоко, або що иньше, „аби дитина мала на що дивити ся, тай тим забавлялася".

На підстілку уживають еїна, яке вкривають куснем грубого полотна; дитину саму обтулюють полотняними пеленками, а перевивають її руки туго при тїлї, поясиком будь яким, хоч би шнурком. Про чистоту коло дитини дуже мало дбають; пеленки не то через ужите дуже чутні, але нераз просто перегнивають під дитиною, а підклад сіна майже все мокрий.

Мало котра мати кормить сама дитину; за причину того подають брак молока, що знов старають ся приписати чарам, відьмам, урокам. Особливо в часі різдвяних сьвят мусить мати сокотити ся аби не втратити поживи, бо до девяти день по Рождестві Христа висушує бісиця груди християнським матерям на те, аби їх діти марніли, та через те і легче було їм підкинути підкидеша, бішене. Против тогозмиває мати через девять днів від Різдва перед сходом сонця свої груди сьвяченою водою, а дитину за цілий тот час не кладе в ночи у колиску, але коло себе тай ще привязує її до себе; добре такій дитині вивернути сорочину. 

Декуда кличуть малу дитину не по її хреснім імени, але инакше, а се на те, аби вона не обзивала ся на голосвідьми, що її кличе по хреснім імени. Такі повіря повстали правдоподібно відси, що особливо в часі' різдвяних сьвят матери дуже об'їдаються, пють богато, а не жалують сего і дітям, через що діти хорують, уночи кидають ся в горячці і т. и.

По більшій частині плекають Гуцули своїх дїтий молоком овечим або коровячим через перетятий воловий ріг, до якого дорабляють цьвірок — дойок із шматки або із скірки. І такий рожок не удержують Гуцул-ки чисто, через те тай через нехарність в оповитю і колисці умирає великий процент гуцульських дїтий, до чого не мало причиняють ся і ріжнородні чари, яких уживають проти безсонности і т. и.

Як дитина не може спати, то іде в суботу до сходу сонця будь хто з хати до девяти керничок, набирає з кождої ложкою або горнятком води по девять разів, при чім числить коло кождої керницї і за кождою лож-кою: „ні раз, ні два, ні три, нї вісім, ні девять"; — воду приносить до дому, кладе її у піч, розкладає ватру і відгашує у тій воді до девять раз вогню по чотири вуглики числячи: „нї раз, нї два, нї чотири", збирає вуглики і стручує їх до приладженої купелі; скупавши дитину у так зладженій купелі, заносить воду на місце, де сходять ся три дороги, там вимиває воду і зараз утікає, не обзираючись.

Иньший спосіб на спанє ось який: Кума входить у хату зі словами: „Добрий вечір!" — „Доброго здоровя!" — відповідають ґазди. —Кума: „Ось вам спляча дитина!" — „На тобі за се таке, що не спить"— кажуть ґазди. Обмін таких слів вистане нераз, аби дитина стала„добра на спанє".

В 40 днів по злогах іде мати до виводу і від того часу стає чиста, їй вільно вже всюди ходити; лише бісиця ходить усе нечиста, бо вона не виводжена.

Останнє редагування Середа, 14 квітня 2021 21:25

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки