Обряд закладення гуцульської хати.

Матеріал з книги "Гуцульщина" 1899р. автор Володимир Шухевич, доповнена коментарями автора статті. 

Місце під шалаш - халаш - хату вибирав Гуцул звичайно на горбі проти сонця, воно мусить бути щасливе, а є таким те, де маржина радо спочівае, або де мурашки сиплять мурашковину.

Коментар: В Гуцульщині особливе місце відводиться вибору місця під майбутню хату, в шаманістичних, язичницьких культах, місцем сили рахувалось місце на якому люди хотіла зупинитись на спочинок, в гуцулів, як бачимо, хороше місце оприділяли поведінкою тварини, комах.

На такім місці робить стельмах перш усього хрест з малої смерічки, на котрій лишав лише верхівку, одну верству сучя (галузя) під верхом. Під тою верствою пробивав він трупіну, і закладав через ню лїгма патичок. Такий хрест з верхівкою обвивав стельмах вовною, убирав зїлєм, обкурюв ладаном, покроплюв сьвяченою водою, потім закопує його по середині місця, де має стати хата.

Коментар: Доволі цікава части обряду закладення гуцульської хати в якому відображене переплетення язичництва, шаманізму, древніх вірувань з пізно принесеним на Гуцульщину християнством, тут "стельмах" перед закладенням хати створює, щось на праобраз шаманського дерева, тут видно вплив християнства, до дерева добавляється поперечня гілка, що перетворює шаманське дерево в хрест, прикрашає його і закопує. Саме шаманське дерево символізувало зв'язок між верхнім і нижнім світами, між небом і землею., а закопування такого дерева на місці майбутньої хати, мало б створити гармонію для сім'ї і домі.  

 

Гуцульська хата. Малюнок

 

Тепер завезує хату, (кладе підвалини) з брусованого дерева, обкурюв ладаном цїле місце призначене під хату, а потім і підвалини; де терен нерівний, підпирав підвалини підліжками (великим камінєм). Завязуючи четвертий угол підвалини знає вже стельмах, яке те місце, де має стати хата, ци воно щасливе, ци нї, ци буде газді добре вести ся, ци буде він довго жити, стельмах усе знав, але сего він нікому не каже, він лише собі се знав. А знав він се по підвалинах, по залїзнику, по голосови, як, який і відки його чути: ци ворона закряче , ци сорока заскрекотить, він зарав знає, як лиш підвалину зарубав. Добрий се знак, як тодї плишка (Моtacila flava) прилетить або ластівка заспіває, кінь зарже, вів зариче, або вівця заблїє, але як би коза ваверещіла, то вже біда, або як би ворона закрякала або котюга забрехала.

Як стельмах завявав уже підвалини та добивав довбнев Ґари, слухає він, ци потік ме шуміти, ци вітер буде по високому віяти або гриміти, ци в тиха долом. Як шумить потік, то не добре, і тогди не добре, як по високу вітер віє або гримить, а як долом по тихо віє, то добре.

Коментар: Місія, яка колись була шаманською, жрецькою з поширенням християнства передається закладачу хати, він як і його попередники тільки йому відомими методами спілкується з живою природою, в момент закладання, проявляє особливу увагу до того, що діється навколо по різним признакам оприділяє чи буде добробут в закладуваній будівлі.  


Коли вже підвалини на всіх 4 кінцях зарубані, перетинає стельмах Ґрейцар на 4 части і кидав по одному кусневи по усїх чотирох углах із середини, надто сипле у вугли сьвяченої води і кладе тай хліба, соли, сирої білої і чорної вовни.

Коментар: Грейцар - то гроші, срібна монета, що використовувалась, за Австро-Угорщини в регіоні. Всі містичні дії, як то перетинання монети на четверо і розкладення кусків монети, води, солі, вовни, є  в даному випадку імітацієї жертвоприношення.

З сею всею роботою мусить він упората ся до полудня, бо з полудня гляба (не вільно) коло хати робити; на мов питане, чому се так, відповів минї Лесьо Ковбчук, майстер з Яворова:

„Ба установили собі так в дата, аби могли набувати сї (їсти, пити, тань-цювати).

І справдї, скоро тільки підвалини готові, кладе ґазда по серединімісця будівлі стіл, на нїм горівку, пиво і запрошує людий, на засноване. Ті приносять з собою колач (дарунок) хліба, зена, муки в мисцї, за то харчують і пють, а як у кого музика приграв, то й дощують. Дехто з тих людий оставсь на толоці (до помочи) одну днину або більше, яка і коли у кого воля і охота.

Коментар: Заснованє - це започаткування будівництва, кінець магічних дій при закладнні гуцульської хати, завершувала містерія, на яку сходились сусіди і приносили з собою символи добробуту і багатства аграрних культур, зерно і вироби з нього.


Останнє редагування Субота, 27 лютого 2021 15:41

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки