Гуцульська бринза

Гуцульська Бринза - це, чи не один з найголовніший продуктів горян. Взимку коли гірські стежки і дороги замітає снігом, бринза виступає головним постачальником корисних речовин і мікроелементів в організм гуцула. Перед початком опису прослідкуємо, що там про бринзу пише вікі.

Згідно матеріалу Вікіпедії: Бриндза, Бринза - це виготовленний з овечого, коров’ячого чи козячого молока розсільний, сичужний сир. Виготовляють за допомогою натурального сичуга домашньої худоби. Найближчим по схожості кисло-молочним продуктом в світі є грецький сир «фета». Бринза, найбільш популярний сорт сиру на території Карпат, та карпатська бриндза.

То чим вирізняється карпатська, гуцульська бринза від інших видів, що виробляються на території України?

Напевне, варто почати з описання запашних гірських карпатських полонин, вівчарів, що випасають худоби на гірських висотах, взлітаючих в небо іскр від вогню, чудова картина, правда? Та гірське тваринництво задача не з легких. Випасання овець, для гуцула сотні років було тяжким, сакральним завданням, адже саме молочні продукти і м’ясо забезпечувало виживання гуцулів в тяжких гірських умовах.

 

Чабани на полонині

 

Як у всіх гірських народів Європи, провожання худоби на полонину, на випас відбувається досить торжественно з народними святкуваннями. Сама професія чабана є досить важкою і потребує дотримання певних гірських предвічних законів. На полонинах, навіть влітку, погода достатньо сувора і в часи дощів і вночі достатньо холодно, тому незмінними спутниками чабанів є гірські колибки й вогонь, як і музичні інструменти дримби і трембіти, що потрібні, як методи спілкування на полонинах так і спосіб звеселитись, розвіяти тугу, подейкують, що звуки трембіти, можна чути в горах на доволі довгих дистанціях до 50 кілометрів.


Саме в таких, важких погодних умовах,  посерд чудесної, гірської карпатської, літньої природи, народжується гуцульська бринза, один з найголовніших продуктів серед скудного на вітаміни і мікроелементи  гуцульського харчового раціону.


Таємниці виготовлення Гуцульської бринзи.

Процес виготовлення гуцульської бринзи, як і все в гуцулів, це процес священиий, міфологізований. З прадавніх часів метод виготовлення бринзи в гірських колибах залишається незмінний. У процесі виготовлення можуть приймати участь виключно мужчини. 

Головні інгредієнти це свіжоздоєне овече молоко і глєг, «глєг» - фермент видобутий з желудка молодого ягняти. Молоко спочатку потрібно процідити. Цідять його через «четину», четина то є марля із смерековим гіллям.

 

Приготовлення бринзи

 

До зціженого у великі чани овечого молока, додають «глєг», щоб почався процес закваски. Опісля чани ставляться близько до вогню і помішуються дерев'яною палицею, температурний режим молока на даному етапі 34-38 градусів.

 

Приготовлення будзу

 

При помішуванні,  серед молока формується згусток сиру, ці згустки збираються і підвішуються під стріхою в колибі, або виставляються на сонце, задля видалення лишньої рідини.

 

Підвішений будз


Отриманий продукт гуцули називають «будз», зберігається даний проміжний продукт в полонинських колибах, накритий рядниною, мішковиною. В даного процесі в «будзу» формується тверда скоринка. Десь приблизно через тиждень, вигрітий літневою температурою і вистояний «будз» перетирають з маслом і сіллю, оцей вже готовий продукт називається гуцульською бринзою.

 

Будз визріває

 

Готовий продукт упаковується в «бербениці». Бербениці це такі дерев’яні діжки. Добре просолена бриндза упакована в «бербеницю» може зберігатись до трьох років.

 

Бринза в бербеницях

 

При виготовленні бринзи із сиворотки утворюється супутній продукт, що іменують в горах «вурда», виробляється з додаванням в сиворотку свіжого молока при нагріванні й помішуванні також утворюється згусток, який не настільки сильно віджимається, сир вурда - це аналог європейських «брюєль» і «рікотта».

В харчуванні бринза в гуцулів вживається з великим спектром страв, та головними стравами є бануш з бринзою і кулеша з бринзою, споконвічні гуцульські страви. 


На Рахівщині кожного року 1 вересня відбувається фестиваль Бринзи.

Фестиваль бринзи

Останнє редагування Неділя, 14 лютого 2021 17:59

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки