Гуцульський говір - особлива карпатська мова

Гуцульський діалект, це говір в Східних Карпатах — відноситься до архаїчних говорів буковинськ – галицької групи. Шикоро поширюється в сx. частині Закарпаттьської області а саме (Рахівський район, західну частину Чернівецької області Путильський і Вижницький райони, південно західні райони Івано-Франкої області, а саме Коломийський, Косівський, Верховинський і Надвірнянський райони), також північні райони Сучавської області Румунії.

Гуцульський говір межує на заході. з закарпатським, на півночі — з бойківським та наддністрянським, на сxоді з покутсько-буковинським говорами, на півдні з карпатськими румунськими говірками.

Західну межу гуцульського діалекту відмежовують Карпатський гори, на північному сході збігається з межею Перемишльської землі; а східна проходить достатньо невиразно, що й засвідчує достатньо близький зв’язок гуцульського діалекту з з покутсько-буковинським. Ядро даного діалекту формують говірки верхівок річок Черемошу, Прута, і Пугала.

 

Гуцульський діалект карта

 

В гуцульському діалекті можна виділити декілька зон з особливими, властивими тільки їм признаками, проте вже у більш важливіших рисах вони є єдиними. По території гуцульський діалект співпадає з етнографічними районами Гуцульщини і є співвідноснм з самою гуцульською етнографічною групою.

Варто зауважити, що гуцульські діалекти є чи не не найкращими родзинками гірського краю.

Гуцульський діалект має різні власні відмінності в фонетиці, лексиці, морфології, й синтаксисі. У гуцульській лексиці відобразилися особливо румунські й мадярські впливи, також можна виокремити типи німецькі й польські. В гуцульському говорі залишилось багато слів і словоформ їз староруської мови.

 

Гуцульщина пейзаж в с.Соколівка

 

Гуцули а в особливості жіноцтво, говорило протяжно, протягуючи окремі звуки, а це надало діалектові деякої співзвучності.


Гуцули і зараз користують оригінальні вислови, що не є зрозумілими людям, що не  знайомі з цим етносом близько. Так і дотепер. Гуцульський діалект і місцеві слова і зараз дивують, смішать, й чарують людей, які вперше чують карпатський говір.

Останнє редагування Понеділок, 25 січня 2021 15:28

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки