Аркан - гуцульський містичний танець

Самий відомий з гуцульських танців, носить назву – Аркан, ось про нього й буде написана дана стаття.

Аркан – містичний, священний гуцульський танок. В більшості його танцюють чоловіки, але буває, що танцюють й жінки. Практикувався в гуцульській магічній школі, як метод колективної медитаці, досягнення екстазу.

Різні гуцульські роди мали свої особинки, секрети в танцюванні цього танцю. Даний танок використовувався горянами також, як один багатьох з методів ініціації, хлопчина якого взяли танок з того часу вважався дорослим, заслуговував право мати і носити свій топірець, «бартку».

Замітні схожості Аркану й інших містичних танців, до прикладу ісламський «Зікр» чи танці містичні хасидських дворів, співпадає і містична ціль цих танців, досягнення екстазу, стану зміненої свідомості.

 

Аркан

 

Танцюуть його зімкнутим колом, іноді півколом, в танці виділяють дві групи рухів
перша то: «прибий» і «зміни» - дана група рухів властива виключно аркану
друга то: «підківка», «тропачок», «гайдук» - дана група властива коломийковим танцям, що доволі схожі з Арканом. Танцюють танець, як з топірцями, бартками так і без.

При виконнанні з містичною ціллю, в центрі, навкруг якого рухається танок, вважається перебуває Дух, Сила. Тому в центрі міг бути тільки мастер, мольф, голова роду або вогонь. Танцюється танок то з зростанням, то з падінням ритму, з ритуальною ціллю до виникнення екстатичніх відчуттів, піднесеного настрою, відчуття єдинства з іншими танцюристами.

 

Аркан гуцульський

 

Кажуть, що назва цього танцю бере свій початок з етруського слова, запозиченого римлянами в етрусків Arcanus, що значить таємний, мовчазний. Відомий український археолог Ю. Шилов писав, що схожий корінь слова був у назві трипільців Аратта.

Останнє редагування П'ятниця, 18 грудня 2020 13:35

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки