Гуцульські ворота - Розлоги

Інформація з взята книги Володимира Шухевичам « Гуцульщина», видана в 1899році,  українська мова, того видання, в перемішку з гуцульським діалектом, не буде зрозуміла кожному читачу, тому текст буде доповнений роз’яснювальними коментарями.

Оседок, се хата враз з иньшими будинками, садок, царина, пасовисько, кішниця, словом, ціле нерухоме майно одного ґазди, обведене плотом.

Коментар: В Гуцульщині весь майновий комплекс, іменувався «осередок», йде перечислення всього, що могло входити до осередку і підмічається, що кожен газдівський осередок обгороджувався плотом.

До оседка входиться розлогами або воротьми.

 

Розлоги. Гуцульські ворота.

 

Розлоги - покладені з двох у землю вбитих стовпів з видовбаними дірами, через котрі можна в один бік розсувати заворітницї (гладке, вібле кіле). Розлоги розкладаються в той бік, де частина заворітниць грубша, щоби піші не потребували розсувати всіх заворітниць, покладене з обох боків розлоги велике каміне, на яке ступивши перелазять через розлоги. розсунені лише вгорі, се для того, аби маржина не перелазила, наколи би хто назад не заложив заворітниць, для прогону маржини треба розкласти всі заворітницї.

Розлоги. Перелаз

Коментар: Розлоги – назва воріт в осередку, описується побудова воріт, а також цікава інформація, що біля воріт встановлювався великий камінь, що давав людині можливість переступити ворота, які були відкриті зверху тільки зверху на одну палицю, але таким чином привідкриті служили надійною перепоною для виходу худоби через ворота – розлоги, а для того, щоб вигнати худобу з подвір’я потрібно було відчинити  ворота повністю.

Ворота, заворинє, отвираються в один бік, а бильця їх заложені ціпко у ґари стовпиків, з котрих один горішини чопом обертався у гужві, засиленій на нерухомий стовп, а долїшнім ходить вухом у каганци видовбанім у споду нерухомого стовпа, — або оба чопи ходять у гужвах або кєчках (кавалок твердогодерева з вирубаним спижем, місцем на вухо воріт, у якім оно ходить), прибитих до нерухомого стовпа; другий стовпик воріт коли ті заперті, заложений за клюк; бувають ворота зачинені закруткоюабо притрумувані гужвою.

 

Варіанти розлогів

 

Коментар: Описана детальна побудова воріт і їх різні варіанти відмінні в деталях.

Оба великі стовпи, де видовбані ґари на заворітницї або в яких ходять ворота, прикриті плитєм, аби не пріли (не перемакали).

Коментар: На стовпи, на воротах, встановлюють два великі пласкі камені, щоб сповпи не промокали і не пріли.

Розлогами або ворітьми входить ся на подвіре перед хату, яку ставлять стельмахи, при помочи ось якої сарсами, зелїзника (знарядів): барди, топора (широкого знаряду подібного до сокири; бардою тешуть бруси); сокири, гиблїв, лавки (се до 1 метр. . довгий, обгибльований гладко і в чотири грани вироблений кавалок твердого дерева).

Коментар: В даному тексті вказується, що ворота – розлоги, служать входом на подвір’я де стоїть гуцульська хата, якау будують майстр і наводится перелік інструментів для обробки дерева використовуваних в будівництві.

Останнє редагування Субота, 27 лютого 2021 15:40
Детальніше в цій категорії: « Гуцульська церква

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки