Гуцульське ліжникарство

    Гуцульський ліжник – це виріб з овечої шерсті, що створюється вручну, методом ткання. В більшості в кольористиці гуц. ліжникарства переважають яскраві кольори, це є відображенням багатої на кольори місцевої природи.

    Можна, гуцульську кольористику цього промислу, виокремлювати по порах року, біло – сірі - відповідають зимі, з переважаючим зеленим кольором – то весна, максимально наповнені кольорами без домінування якогось окремого кольору то літо, і з домінуванням червоного і жовтогарячого – то карпатська осінь, для гуцула головним було візуальне переживання часу і його бачення втілювалось і в місцевих промислах, тим і виділяється локальне ліжникарство на фоні величезної ліжникарської слов’янської традиції.

    Слов'яни користувалися ліжниками з незапам’ятних часів. Та перші писані згадки про промисел на території нашої держави, це сердньовіччя. Є згадки 16 століття про виробництво на Волині ліжників 16 ст. В польських архівних джерелах є згадки про те, що мешканці Гуцулії своїми ліжниками платили, податок, данину.

 

Гуцульський ліжник

 

    Ліжники були одним з самих ходових товарів на гуцульських базарах - ярмарках. В Гуцульщині до сьогоднішнього часу їх використовують, як святковому так і в буденному побуті, ліжник для гуцула, як і одіяльце, так і предмет декору. До 20 століття українці доволі широко використовували їх майже на всій території країни.

   Станом на даний час ліжники виготовляють тільки в окремих локаціяї Карпат, це здебільшого гірська регіону Гуцульщина й Покуття.


Сучасна інтерпретація гуцульського ліжника

    Стандартний розмір ліжників приблино два метри, але колись робили ліжники, що мали назву «джерги» вони могли мати розмір і до 5 метрів. Використовувася ліжник, як цілий набір білизни, він слугував і простирадлом, один з кінців скручувався в подушку, а інший слугува ковдрею.

   Легенда каже, що автентичний гуц. ліжник має свою особливу енергетику, що наділена силою гірської природи й добром майстрині, а насичення природніми барвами добрим чином впливає на зір, також гуцульське шерстяне покривало відоме своїм позитивним впливом на здоров’я, людини, що використовує ліжник в побуті.

   Післятого, як ліжник витканий, його піддають обробці, холодною водою гірських потоків – у валилах на водяних млинах; таким методом досягається довгий, густий ворсу поверхні ліжників.


Ліжник яворівський

Останнє редагування Четвер, 10 грудня 2020 16:19

Схожі матеріали (за тегом)

Детальніше в цій категорії: « Гуцульська вишивка

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Написати нам:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Карпати, Україна

Про нас

Головна ціль сворення даного ресурсу, це глибше привідкриття для українців, гірської перлини України - Гуцульщини.

Маю надію, що тут Ви знайдете саме ту інформацію, що шукали. Дякую за візит, ми раді що Ви, відвідали наш сайт :)

Підписатись на розсилку

Введіть електронну пошту, для отримання розсилки